Підвищена кровоточивість призводить до геморагічного синдрому. Він проявляється в утворенні гематом, точкових крововиливів під шкіру (петехій), кровоточивістю слизових оболонок (носові кровотечі, кровотечі з ясен), появою домішки крові в калі, сечі, тривалими менструальними кровотечами, а також можливими крововиливами у внутрішні органи та порожнини. Найбільш важким проявом геморагічного синдрому є крововилив у головний мозок – геморагічний інсульт, який може призвести до стрімкого порушення функції мозку аж до смерті. Спадкове захворювання, пов'язане з порушенням згортання крові (зменшення або відсутність факторів згортання) називається гемофілія.


Зворотна ситуація - тромбоз - це формування всередині кровоносних судин згустків крові (тромбів), що перешкоджають вільному току крові.

Ризик підвищеного тромбоутворення мають люди з ожирінням, цукровим діабетом, порушеннями ритму серця (серед яких найбільш значущі фібриляція та тріпотіння передсердь), низька рухова активність, пацієнти після великих операцій (наприклад, протезування суглобів, клапанів серця, екстрених операцій тощо). з варикозною хворобою, перенесеними інфарктами міокарда, інсультами, з різними аутоімунними захворюваннями.

Тромбоутворення в певній ділянці судинного русла супроводжується гострим або поступовим порушенням кровопостачання будь-якого органу з порушенням його функцій та подальшим некрозом тканин.

Крім перерахованих вище станів, коагулограму виконують перед операціями для оцінки ризику кровотеч, при призначенні деяких лікарських препаратів, а також обов'язково при захворюваннях печінки, оскільки більша частина білків системи згортання крові синтезується саме в цьому органі.
Дуже зручними в діагностиці гемостазу є портативні аналізатори - коагулометри для самоконтролю qLabs ElectroMeter та для професійного використання qLabs ElectroMeter Plus.

Дані прилади швидко та майже безболісно дають змогу перевірити 4 показники:
  1. Протромбіновий час (ПЧ, PT) - цей час згортання крові після додавання до плазми речовин (тромбопластину з кальцієм), що запускають зовнішній шлях згортання крові. Час вимірюється в секундах (сек.). Чим більший протромбіновий час, тим нижча активність факторів згортання.
  2. Міжнародне нормалізоване відношення (МНВ) - це стандартизований відповідно до міжнародних рекомендацій показник протромбінового тесту. Чим вищий показник МНВ, то довше утворюється згусток крові. Контроль та корекція лікування непрямими антикоагулянтами (варфарин).
  3. Активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ) - при нормальному вмісті та активності фібриногену характеризує внутрішній шлях згортання крові, що включає активність II, V, VIII, IX, X, XI, XII факторів. АЧТЧ визначають шляхом додавання в зразок крові реагентів, що запускають цей шлях згортання, з вимірюванням часу, необхідного для утворення згустку крові. Вимірюється в секундах (сек). Чим повільніше йде згортання крові, тим більше АЧТЧ. Даний показник використовують для контролю терапії гепарином (прямий антикоагулянт), при цьому відзначається підвищення АЧТЧ. До інших причин збільшення часу відносяться спадкові та набуті дефіцити факторів згортання внутрішнього шляху, наприклад, при гемофілії, геморагічній хворобі новонароджених, захворюваннях печінки та кишечника, деяких аутоімунних хворобах тощо.
  4. Фібриноген (ФБ) - фактор згортання крові I, білок, що синтезується в печінці і перетворюється на фібрин – основу згустку при згортанні крові. Він також є білком гострої фази. Вимірюється у грамах на літр (г/л). При підвищеному тромбоутворенні, різних запальних захворюваннях відбувається посилення синтезу цього білка. При захворюваннях печінки, спадковому дефіциті фібриногену та ін. його концентрація знижується.
Made on
Tilda